
Najlepsze gry karciane na komputer
Skutecznym zabezpieczeniem przed atakami hakerskimi jest certyfikat SSL. Chroni dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem a serwisem www, a do tego jest łatwy we wdrożeniu. Coraz więcej stron internetowych używa takiego certyfikatu.
Początku protokołu SSL należy szukać w połowie lat 90. XX wieku. Wtedy to właśnie firma Netscape opracowała pierwsze narzędzie do zabezpieczenia transmisji danych poprzez ich szyfrowanie. Od tamtego czasu pojawiło się wiele różny h wersji protokołu SSL. Dziś certyfikat SSL zabezpiecza coraz więcej stron internetowych i skutecznie ogranicza cyberzagrożenie. To obecnie najskuteczniejszy sposób na ochronę danych.
SSL to skrót od Secure Socket Layer. Mamy tu do czynienia z protokołem sieciowym, który jest dziś bardzo popularnym standardem szyfrowania danych w Internecie. Dzięki temu protokołowi można nawiązywać bezpieczne połączenie między przeglądarką internetową, której używa internauta a serwerem, na którym działa strona internetowa lub usługa webowa. Istotne jest także to, że certyfikat SSL ma dużo szersze zastosowanie. Z powodzeniem może szyfrować na przykład przesyłane wiadomości e-mail, połączenie z serwerem FTP itd. Warto podkreślić, że certyfikat SSL jest podstawowym zabezpieczeniem, który stosuje się często do ochrony danych, żeby spełnić wymogi RODO.
Transmisja danych chroniona certyfikatem SSL zawsze realizowana jest według podobnego schematu. Działanie inicjuje oczywiście użytkownik, który wchodzi na stronę internetową. W czasie tej czynności przeglądarka internetowa wysyła do serwera żądanie potwierdzenia jego tożsamości. W odpowiedzi serwer przesyła przeglądarce kopię swojego certyfikatu SSL. Przeglądarka musi jednak sprawdzić, czy otrzymany certyfikat jest jeszcze ważny i weryfikuje jego wystawcę. Gdy wszystko się zgadza, przeglądarka wysyła informację do serwera. Serwer potwierdza gotowość do szyfrowania sesji SSL. W tym momencie rozpoczyna się transmisja danych między przeglądarką a serwerem.
Warto nauczyć się rozpoznawać, czy strona internetowa, którą chcemy przeglądać, jest rzeczywiście zabezpieczona certyfikatem SSL. Taka weryfikacja nie jest wcale trudna. Przede wszystkim adres witryny, która używa szyfrowania SSL, zaczyna się od HTTPS. Gdy nie ma certyfikatu, pojawi się HTTP. To jednak nie wszystko.
Kolejną wskazówką, że wybrany serwis korzysta z certyfikatu SSL, jest zielona zamknięta kłódka, która pojawia się na pasku adresu w przeglądarce. Gdy kliknie się kłódkę, wyświetlą się szczegóły na temat certyfikatu SSL. W ten sposób możemy dowiedzieć się na przykład, do kiedy ważny jest certyfikat, kto go wydał itp. W przypadku certyfikatu EV i OV pojawia się jeszcze zielony adres z nazwą firmy, dla której certyfikat SSL został wydany.
Certyfikat SSL to skuteczny sposób na zabezpieczenie transmisji danych, wypełnienie wymagań RODO, ułatwienie działań SEO, a także sposób na zwiększenie zaufania do witryny.