Jak przenieść domeny i strony WWW do innej firmy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Pozycjonowanie WordPressa – jak robić to jeszcze lepiej i skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pozycjonowanie WordPressa – jak robić to jeszcze lepiej i skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Konkurencja na rynku usług hostingowych jest bardzo duża. Dużym plusem takich usług jest m.in. to, że zarówno strony WWW, jak i domeny internetowe można stosunkowo łatwo przenieść do innej firmy. Oto o czym powinieneś pamiętać, jeśli się na to zdecydujesz. Czy zmiana dostawcy takich usług to dodatkowe koszty?

Przeniesienie domen do innej firmy

Jeśli chodzi o domeny, to masz dwie możliwości:

  • transfer domeny do nowego operatora, czyli przeniesienie obsługi tej domeny do nowej firmy;
  • pozostanie w tej samej firmie z obsługą domeny, a jedynie zmiana serwerów DNS na takie, które otrzymałeś od nowej firmy hostingowej.

Tutaj decydujące powinno być to, jaki jest roczny koszt obsługi domeny, tj. ile musisz zapłacić za jej przedłużenie na kolejne 12 miesięcy. Pamiętaj również o tym, że w dalszym ciągu możliwe jest, że firma hostingowa naliczy ci dodatkową opłatę, jeśli będziesz chciał korzystać z domen, które są zarejestrowane u innego operatora. Takich dostawców hostingu jednak nie warto brać pod uwagę. Jeśli chodzi o transfer domeny, czyli przeniesienie obsługi, to nie powinno się to wiązać z jakimikolwiek kosztami. Domena zostanie przeniesiona do nowego operatora z zachowaniem aktualnego terminu, na jaki jest opłacona. Różna może być jednak forma przeprowadzenia transferu. Będziesz do tego potrzebować kodu authinfo, który operator może ci wydać albo automatycznie, w panelu administracyjnym, albo dopiero na podstawie pisemnego wniosku. Pamiętaj również, że w pewnych sytuacjach domeny nie będziesz mógł transferować. Jeśli np. skorzystałeś z promocji, w której zobowiązałeś się do minimum jednego przedłużenia domeny, to operator nie pozwoli ci jej przenieść. Dodatkowo np. domeny polskiej nie można transferować na 6 lub mniej dni przed jej wygaśnięciem, podobnie jak w czasie krótszym niż 5 dni od jej rejestracji. Sam proces przeprowadzenia transferu jest banalnie prosty – musisz go zainicjować u nowego operatora, podać kod authinfo, a następnie potwierdzić przeniesienie obsługi. Domena powinna wtedy skutecznie zostać przeniesiona do innego operatora, o ile zostały spełnione wskazane przez nas warunki.

Przeniesienie stron na inny hosting

To, czy przeniesienie stron z danego hostingu będzie trudne, zależy od wielu czynników. Na początek miej świadomość, że jeśli zmieniasz hosting w trakcie trwania umowy, to trudno ci będzie o odzyskanie środków za niewykorzystany okres. Wiele zależy od polityki danej firmy hostingowej, a przede wszystkim od tego, jakie zapisy znalazły się w umowie. Generalnie firmy wspierają przeniesienie hostingu do nich – co jest dosyć oczywiste. Taką specjalną ofertę ma m.in. AZ.pl, które zapewnia nie tylko darmowy okres testowy, ale również wsparcie przy przenoszeniu usług.

Najtrudniejsze jest ręczne kopiowanie plików i dodawanie domen. Wtedy również ręcznie musisz przenieść wszystkie bazy danych. W zależności od tego, z jakiego systemu CMS korzystasz, możesz mieć do dyspozycji wtyczki, które usprawnią przenoszenie wszystkich danych strony. Bardzo wygodną wtyczką w przypadku najpopularniejszego systemu CMS, WordPress, jest All-in-one WP Migration. Żeby przenieść stronę:

  • Na nowym serwerze zainstaluj nową kopię systemu WordPress – skorzystaj z autoinstalatora, z którego pomocą zainstalujesz WP w ciągu kilku chwil, bez ręcznego kopiowania plików.
  • Na istniejącej stronie zainstaluj wtyczkę. Wybierz „eksportuj do” i z możliwych form np. plik. Zapisz go na dysku twojego komputera. Następnie tę samą wtyczkę dodaj na nowej instalacji WP. Wybierz „importuj z”, wskaż interesujący cię plik i po kilku chwilach strona zostanie przeniesiona wraz ze wszystkimi danymi i ustawieniami. Wtyczka ta jest bardzo wygodna, ale w darmowej wersji ma ograniczenia co do ilości MB.

Podobne wtyczki znajdziesz również dla innych systemów CMS. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, to poproś o pomoc firmę, do której przenosisz swoją stronę. Z pewnością ci jej udzieli.

Przeniesienie domeny i stron WWW

Zastanawiasz się, jaki hosting wybrać? Przeniesienie usług do nowej firmy wiązać się może ze znacznymi oszczędnościami, ale też np. zdecydowanie wyższą jakością tych usług. Nie w każdym przypadku będzie to proste, ale mimo wszystko – warto poświęcić na to czas, jeśli efektem ma być choćby korzystanie z niezawodnego serwera.