Magazynowy system informatyczny – zarządzanie i kontrola

2020.07.21

2 minuty i 18 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Co to jest Warehouse Management System?
  • Zadania i zalety WMS
  • Działanie systemu i komunikacja z nim
  • Ważna jest tutaj komunikacja, czyli sprawna wymiana danych
Niniejszy artykuł pod tytułem Pozycjonowanie WordPressa – jak robić to jeszcze lepiej i skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pozycjonowanie WordPressa – jak robić to jeszcze lepiej i skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kiedy zada się pytanie przypadkowym osobom, co kryje się pod nazwą WMS, będą się długo zastanawiać. Ale jeśli to samo pytanie skieruje się do informatyka pracującego w magazynie, ten w sekundę rozwinie skrót WMS. Warehouse Management System – głośno zakomunikuje! Laik jednak nadal nie będzie wiedział, o co konkretnie chodzi. Wyjaśnijmy.

Co to jest Warehouse Management System?

Czas na profesjonalną definicję. Warehouse Management System to po polsku magazynowy system informatyczny. Już w głowie niektórych ludzi zapala się lampka – tak, dobrze się domyślają. To po postu wyspecjalizowany program informatyczno-logistyczny, którego głównym celem jest zaawansowane zarządzanie wszystkimi, codziennymi operacjami (procesami) magazynowymi.

A więc wspomaga on realizację, kontrolę oraz całe sterowanie przepływem towarów przez magazyn. To nie wszystko. Dostarcza także informacji o tym przepływie, na koniec tworzy odpowiednią dokumentację. Co ważne, można go zintegrować z innymi systemami w łańcuchu dostaw!

Zadania i zalety WMS

WMS został stworzony właśnie po to, aby łatwo przyjąć dany towar od dostawcy lub z innego magazynu. Kontrola jakościowa oraz ilościowa odbywa się dzięki temu programowi szybko i bez żadnych błędów. Koordynacja i optymalizacja prac magazynowych – ta funkcja jest najważniejsza.

Magazynowy system informatyczny nie dość, że rejestruje, to jeszcze monitoruje wszystkie zdarzenia, także te związane ze składowaniem towaru (np. inwentaryzacją). Do tego odpowiada za tzw. kompletację, weryfikację oraz samo wydanie (rejestr) przesyłek. WMS został więc zaprogramowany z jedną myślą – chodziło o zminimalizowanie czasu oczekiwania klientów na realizację konkretnego zamówienia.

Działanie systemu i komunikacja z nim

A na czym polega działanie magazynowego systemu informatycznego? Zarządza on różnego rodzaju zadaniami za pomocą odpowiedniego interfejsu albo urządzenia przenośnego (takim jest np. skaner lub tablet). Stanowi przy tym najczęściej wbudowaną część innego systemu – ERP, którego moduły bez problemu zarządzają pracą całej firmy. Bywa jednak też tak, że WMS to oddzielne narzędzie, które wspiera działanie ERP.

Ważna jest tutaj komunikacja, czyli sprawna wymiana danych

między jednym a drugim systemem. Dlaczego? Chodzi o to, by można było w stu procentach zautomatyzować przepływ towarów w zarówno mniejszym, jak i większym magazynie. Aby omawiane w artykule oprogramowanie działało jak należy, to niezbędna jest jeszcze szybka komunikacja na linii użytkownik-system z pomocą urządzeń mobilnych czy poprzez skanowanie kodów kreskowych.

Dzięki powyższym informacjom, magazynowy system informatyczny nie powinien już być dziwnym tworem, o którym wie tylko informatyk. Teraz nawet człowiek mający niewiele wspólnego z obsługiwaniem jakiekolwiek oprogramowania, odpowie, czym jest WMS.