Wyłączamy antywirusa! Krok po kroku

2020.03.27

1 minuta i 44 sekunda

Zdjęcie stockowe

Spis treści:

Bezpieczeństwo komputera to kwestia priorytetowa i nadrzędna. Jesteśmy obecnie w stanie zabezpieczyć swoje dane przed wirusami i złośliwymi oprogramowaniem, korzystając z przeróżnych programów popularnie zwanych antywirusami.

Mimo wielu zalet, mają one jednak kilka wad – np. spowalniają działania komputera lub nie chcą działać sprawnie w towarzystwie innego antywirusa. Czy można zatem antywirusa wyłączyć? A jeśli tak, to jak to zrobić? 

Najnowsza wersja Windows 10 oferuje nam w systemowym pakiecie program Windows Defender. Testy pokazują, że jest on na tyle skuteczny i wydajny, że działając samodzielnie jest w stanie uchronić użytkownika od nieprzyjemnych niespodzianek w postaci szkodliwego oprogramowania w aplikacjach, sterownikach czy usługach. Teoretycznie więc, nie potrzebujemy innego antywirusa. Co jednak w sytuacji, kiedy chcemy używać innego programu i w naszym przekonaniu Windows Defender jest nam zbędny? 

Wyłączamy!

Da się to zrobić. I nie jest to przesadnie skomplikowane. Naturalnym kierunkiem, w który skierujemy swoje kroki będą USTAWIENIA. Tam szukamy opcji AKTUALIZACJE I ZABEZPIECZENIA w której znajdujemy na liście szukany przez nas program: w tym przypadku Windows Defender. 

W sekcji OCHRONA W CZASIE RZECZYWISTYM wyłączamy działanie antywirusa ale uwaga, jest to jedynie działanie doraźne, aktywne tylko przez pewien czas: do ponownego uruchomienia komputera.  

Aby wyłączyć działanie programu na stałe należy skorzystać z innej metody:

  1. Wchodzimy w menu Start, wybieramy aplikację Uruchom (alternatywnie można też skorzystać ze skrótu WIN + R).
  2. Następnie wpisujemy gpedit.msc, co otworzy Edytor lokalnych zasad grupy. W okienku przechodzimy po kolei do coraz niższych poziomów listy po lewej stronie: Konfiguracja komputera -> Szablony administracyjne -> Składniki systemu Windows -> Windows Defender.
  3. Duże okienko po prawej stronie powinno wyświetlać ustawiania Defendera. Nas interesuje: Wyłącz usługę Defender Windows. Otwieramy ją podwójnym kliknięciem.
  4. Usługa jest domyślnie nieskonfigurowana, więc zaznaczamy opcję Włączone.
  5. Po zapisaniu ustawienia czeka nas jeszcze ponowne włączenie komputera, aby ikonka Defendera zniknęła z paska aplikacji.