Zalana klawiatura w laptopie – pierwsza pomoc

Niniejszy artykuł pod tytułem Pozycjonowanie WordPressa – jak robić to jeszcze lepiej i skuteczniej? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Pozycjonowanie WordPressa – jak robić to jeszcze lepiej i skuteczniej? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zalana klawiatura w laptopie to sytuacja awaryjna, w której trzeba działać szybko. Co robić? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zalania sprzętu komputerowego? Zapraszamy do lektury!

Zalana klawiatura w laptopie – jakie mogą być konsekwencje zalania sprzętu?

Zalana klawiatura to tylko pozornie błahy problem. W większości przypadków woda lub wylany na komputer napój (herbata, piwo, kawa) może się przedostać o wiele głębiej, wniknąć w podzespoły komputera i doprowadzić do:

  • Zwarcia
  • Korozji na stykach
  • Uszkodzenia dysku twardego
  • Uszkodzenia napędu
  • Uszkodzenia płyty głównej

Kiedy należy zanieść sprzęt do serwisu komputerowego?

Każda z wyżej wymienionych sytuacji kwalifikuje laptop do kilkudniowych odwiedzin w serwisie komputerowym, gdzie zostanie zdiagnozowany problem i oceniona ilość powstałych szkód. Serwisanci dokładnie przeczyszczą i wysuszą wnętrze komputera oraz, w razie potrzeby, dokonają wymiany uszkodzonych podzespołów i zamontują nowe części.

Jak wygląda pierwsza pomoc po zalaniu komputera?

Zanim podjedziemy z komputerem do serwisu komputerowego, należy wykonać kilka działań, które zminimalizują ryzyko uszkodzeń jego podzespołów.

Po zalaniu klawiatury laptopa, najważniejsze jest, żeby:

  1. Odłączyć komputer od zasilania
  2. Wyciągnąć z laptopa baterię
  3. W miarę możliwości wymontować klawiaturę i ją dokładnie osuszyć

Jeśli nie mamy możliwości wymontowania klawiatury z laptopa, komputer należy pozostawić na całą dobę w misce ryżu, klawiaturą do dołu. W ten sposób można zapobiec przedostawaniu się wilgoci dalej i ocalić podzespoły komputera.

UWAGA: Zalanym komputerem nie można potrząsać, ponieważ woda może przeniknąć głębiej!

Komputer wysuszony, co dalej? Co zrobić, zanim oddamy komputer do serwisu?

Po wysuszeniu komputera, należy sprawdzić, czy system uruchamia się prawidłowo. Niepokój powinien wzbudzić brak reakcji po naciśnięciu przycisku POWER lub wyświetlanie dziwnych komunikatów przy próbie uruchomienia. Jeśli mieliśmy szczęście, poza uszkodzeniami klawiszy mogło nie dojść do poważniejszych usterek.

Szukasz ciekawych i przydatnych porad komputerowych? Sprawdź koniecznie serwis Porady.org. Dział Porady komputerowe na pewno Cię zainteresuje!